malzenska.pl

Blog poświęcony parentignowi, zdrowiu oraz domowi.

test dna
Lifestyle

24Genetics – rola badań genetycznych w badaniu przeszłości

„Historia magistra vitae est” – głosi stara rzymska maksyma. A skoro historia jest nauczycielką życia, to pozwala na poznawanie przeszłości i wykorzystywanie tej wiedzy w naszej dzisiejszej rzeczywistości. Działem nauki, który od jakiegoś czasu prężnie wspiera archiwistów, archeologów i genealogów jest genetyka. Dzięki niej możemy dowiedzieć się całkiem sporo o naszej przeszłości, poznać życie i pochodzenie naszych praszczurów. W tym tekście weźmiemy pod lupę testy dna na pochodzenie, wskażemy na ich praktyczne wykorzystanie i możliwe perspektywy rozwoju, a wszystko to na podstawie działalności wiodącej firmy w dziedzinie badań genetycznych – 24Genetics.

Na czym polegają badania genetyczne?

Genetyczne badania nad historią ludzkości często trafiają na nagłówki poczytnych gazet i magazynów pod tak sensacyjnymi tytułami, jak: „Genetycy przepisują historię od nowa” czy „DNA świni opowiada inną historię ludzkiej migracji”. Faktycznie, badania takie coraz częściej zajmują wiodące miejsce w badaniach historycznych, dostarczając danych i interpretacji dotyczących długotrwałych kwestii tożsamości grupowej i indywidualnej ludzkich społeczności. W ten sposób znacznie łatwiej rozszyfrować trudne zagadki pokrewieństwa i pochodzenia naszych przodków.

Na czym jednak polegają takie badania? Generalnie opierają się one na dogłębnej, laboratoryjnej analizie pobranego materiału genetycznego człowieka. W popularnych serialach kryminalnych często widzimy jak detektywi dostarczają próbkę krwi lub innej wydzieliny do zaufanego profesora genetyki. Test DNA na pochodzenie pozwala więc nie tylko poznać pochodzenie człowieka, ale także ustalić na przykład kto zabił…

24Genetics – próbka śliny w służbie historii

Jak dotąd badania historyczne z wykorzystaniem danych genetycznych były najbardziej rozpowszechnione w badaniach prehistorycznych, gdzie inne dowody są nieliczne i raczej zdawkowe. Jednak zastosowanie nowoczesnych metod, które sprawiają, że sekwencjonowanie pełnego genomu na dużą skalę staje się realistyczną perspektywą, umożliwi w przyszłości coraz szersze zastosowania.

Przykładem takiego nowoczesnego podejścia do badań DNA jest działalność firmy 24Genetics. Test DNA na pochodzenie można zamówić sobie drogą internetową. Po przysłaniu pakietu z załączona instrukcją obsługi, wystarczy pobrać wymaz z policzka, przesłać do laboratorium firmy pobraną próbkę i… już po kilku tygodniach otrzymuje się kompleksowy raport w formacie PDF na skrzynkę e-mail. Taki test, jako że jest przeprowadzony z uwzględnieniem pełnego genomu, dostarcza wiadomości nie tylko o pochodzeniu człowieka, ale także o jego zdrowiu i ogólnej sprawności fizycznej.