malzenska.pl

Blog poświęcony parentignowi, zdrowiu oraz domowi.

Lifestyle

Dlaczego tak bardzo kochamy lekkoatletykę?

Przyzwyczailiśmy się do tego, że jednym z najpopularniejszych sportów w Polsce jest lekkoatletyka. Mamy w niej ogromne tradycje, wielu mistrzów olimpijskich oraz innych wielkich imprez. Składa się na nią tak wiele dyscyplin, że każdy znajdzie coś dla siebie. W Polsce możemy również znaleźć wielu zagorzałych sportowców lekkiej atletyki. Chcąc dowiedzieć się więcej o tym, dlaczego kochamy ten sport, zachęcamy do przeczytania poniższego tekstu.

Lekkoatletykę można uprawiać bez względu na wiek

Jest to właśnie ogromną zaletą lekkoatletyki, że mamy wielu pasjonatów, którzy na różnym poziomie ją uprawiają. Jako że składa się ona przeważnie z konkurencji biegowych, to można zobaczyć, że przecież każdego dnia wielu ludzi biega po parkach czy też bieżniach. Ma ono zbawienny wpływ na nasze ciało, zdrowie, ale również i równowagę psychiczną. Największą jej zaletą jest to, że biegają czy też ćwiczą inne sporty osoby młodsze oraz starsze. To sport, który jest jednym z najstarszych z prostego powodu – jest oparty na naturalnym ruchu. 

Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie, bo w ramach lekkoatletyki możemy wymienić dyscypliny biegowe jak: biegi długodystansowe, sprinty, średnie, długie czy też chody, ale i też oparte na rzutach: oszczepem, kulą, młotem. Ponadto w jej skład wchodzą jeszcze skoki: o tyczce, w dal, trójskok, wzwyż oraz wieloboje, które łączą ze sobą wszelkie dyscypliny, by dać sumaryczny wynik. W Polsce jest wiele klubów lekkoatletycznych, które zrzeszają prawdziwych pasjonatów tego pięknego sportu, który jest nazywany „Królową Sportu” i nic dziwnego. 

Ogromne tradycje w naszym kraju

Każdy w Polsce zna takie nazwiska jak Irena Szewińska, Władysław Komar, Bronisław Malinowski oraz Anita Włodarczyk. Są to prawdziwe legendy, które sławiły imię Polski za granicami naszego kraju. Trudno jest więc dziwić się temu, że jest to sport, który ogniskuje uwagę naszych rodaków, niezależnie od tego, czy jest to jej halowa odmiana, czy też na otwartym stadionie.

Nadal mamy wszelkie sukcesy i można powiedzieć, że w tym tkwi siła polskiej lekkoatletyki. Nie mamy wiele dyscyplin, w których możemy pochwalić się sukcesami. O ile nasi lekkoatleci w światowym czempionacie nie są mocni, to jednak patrząc na Stary Kontynent, jest to siła, która zdecydowanie jest w TOP5 najmocniejszych reprezentacji.

Łatwość jej uprawiania

Jest niewiele sportów, które w zasadzie są tak tanie w uprawianiu. Przeważnie trenując specjalistyczne sporty trzeba się liczyć z większymi wydatkami. Lekkoatletyka ma to do siebie, że rozwija całe ciało, choć bardzo bazuje na ogromnej kondycji, sile i harcie ducha. Nie trzeba wydawać wielkich pieniędzy, bo w przypadku dyscyplin biegowych wystarczy tylko odzież oraz dobre buty, które w przypadku bieżni będą kolcami. Swoją drogą, polecamy te produkty, które można znaleźć w sklepach sieci Decathlon.

Tak naprawdę lekkoatletyka wymaga pokory, cierpliwości, ale też trzeba powiedzieć, że jest ogromna konkurencja wśród młodego narybku i nie jest łatwo wypłynąć. Nie zmienia to jednak faktu, że wymaga ona podstawowych zdolności i nie jest to też drogi sport, który wymaga nakładów finansowych, co przyciąga również osoby mniej zamożne i z biedniejszych rodzin.