malzenska.pl

Blog poświęcony parentignowi, zdrowiu oraz domowi.

filmy o małżeństwie
Lifestyle

Filmy o małżeństwie – czy odzwierciedlają rzeczywistość?

Andre Maurois pisał, że szczęśliwe małżeństwo jest jak długa rozmowa, która ciągle wydaje się być zbyt krótka. Choć zatrważające statystyki wskazujące na coraz mniejszą trwałość małżeństwa mogą skutecznie zniechęcać ludzi do zawiązywania tego rodzaju więzi, wciąż chcemy wierzyć, że miłość do grobowej deski uwieńczona sakramentalnym „tak” jest możliwa. Jak ustosunkowuje się do tego przemysł filmowy?

Małżeństwa do grobowej deski

Miłość do grobowej deski jest romantycznym mitem, w który każdy z nas pragnie wierzyć. Nie inaczej do tematu podszedł Nicolas Sparks w książce „Pamiętnik” (ang. „The Notebook”), która doczekała się ekranizacji z Ryanem Goslingiem i Rachel McAdams w rolach głównych. Film opisuje niełatwą, dość wyboistą drogę dwóch serc, które ostatecznie, mimo przeciwności losu, wybierają wspólne życie i trwają w nim do końca. Treść ich wspólnego życia została zapisana w pamiętniku, który starszy pan czyta swojej żonie z demencją i wciąż z miłością trwa u jej boku.

Małżeństwo z przebojami

Filmy o małżeństwie nie zawsze muszą oznaczać romantyczne historie skrojonej na miarę harlequina. Często są to historie dotykające rzeczywistości, niepozbawione brutalnego odcienia codzienności. Podobnie do tematu podeszli twórcy filmu „Kocha, lubi, szanuje”, którzy pokazali zdecydowanie tę ciemniejszą, trudniejszą i bardziej bolesną część małżeństwa, czyli stopniowe oddalanie się małżonków, popadanie w rutynę i nieuchronne rozstanie lub zdradę, gdy oddalanie się trwa zbyt długo. Daje też nadzieję na wzrost nawet w dobie kryzysu małżeńskiego, który, choć może całkowicie położyć kres relacji, w wielu przypadkach daje jej nowe życie.
Nie inny obraz wyłania się w filmie „Próba ogniowa”, w której strażak niemal pogodzony z rozpadem swojego, od lat chylącego się ku upadkowi, małżeństwa na prośbę ojca podejmuje ostatnią próbę walki. I tu kryzys okazuje się mieć siłę życiodajną.

Małżeństwo w obliczu choroby

Jednym z piękniejszych obrazów małżeństwa oraz jego trwałości w obliczu ciężkiej choroby jest film „Teoria wszystkiego”, opowiadająca o losach popularnego naukowca, twórcy teorii czarnych dziur – Stephena Hawkinga. Mówi się, że za sukcesem wielkiego mężczyzny stoi wyjątkowa kobieta i ten film jest potwierdzeniem tej teorii. Ciężka choroba fizyka nie zniechęca jego młodej partnerki, która bierze na siebie ciężar opieki nad ukochanym. Choć ich małżeństwo nie przetrwało próby czasu, przeszli razem wiele i z całą pewnością było symbolem ogromnej miłości i poświęcenia. Podobnie jest w filmie „Piękny umysł”, w którym tracący zmysły genialny naukowiec również otrzymuje ogrom wsparcia i miłości od żony.