malzenska.pl

Blog poświęcony parentignowi, zdrowiu oraz domowi.

jak powiesić firanki bez karnisza
Dom

Jak powiesić firanki bez karnisza – niezawodne sposoby

Karnisz to gzyms przymocowany na stałe do ściany nad oknami. Wiesza się na nim firany i zasłony za pomocą żabek lub plis albo kółek wszytych bezpośrednio w brzeg tkaniny.

Jak powiesić firanki bez karnisza w designerskim stylu?

Jeżeli brakuje nam możliwości przymocowania karnisza do ściany na stałe, możemy poratować się haczykami. Mogą to być metalowe zawieszki na ubrania, jakie nakłada się na drzwi.

Dobrze też spiszą się haczyki łazienkowe na przyssawki. Mocujemy je bezpośrednio do ramy okiennej. Umocowany stelaż na haczykach będzie skutecznie zastępował karnisz, a zawieszona firanka ozdobi szybę w oknie.

Stelaż powinien być lekki, z mocnej masy plastikowej lub aluminiowy. Cienki drewniany drążek również spełni się jako imitacja karnisza. Dzięki takim rozwiązaniom, w każdej chwili można stelaż zdemontować bez pozostawiania po nim śladu.

Jak powiesić zasłonkę w drzwiach bez karnisza?

Jeżeli zdecydowaliśmy się na zaaranżowanie przejścia z pokoju do hallu bez drzwi, możemy w każdej chwili nadać tym wnętrzom oddzielny charakter. Wystarczy w miejscu futryny zamontować drążek rozporowy.

Zasłonkę z zapinanymi plisami łatwo zawiesić i przesuwać po stelażu. Szybko też można ją zdjąć do uprania. Gdy mamy możliwość demontażu tymczasowego „karnisza”, w każdej chwili możemy wrócić do wersji bez zasłony.

Szyny bez karnisza – niewidoczne zawieszenie firanek

Szyny przytwierdza się do sufitu za pomocą kołków rozporowych nad oknem. Mogą też zostać zamontowane w każdym miejscu stropu. Taka dowolność pozwala dzielić deweloperskie mieszkanie zasłonami zamiast ścianami.

Jest możliwość mocowania szyn nie tylko do stropu, ale także do ścian. Aby zamontować szyny do ściany, używa się wsporników ściennych przytwierdzanych za pomocą wkrętów.

Gdy chcemy zakryć widoczność szyn, wystarczy zamontować przy nich ozdobne listwy maskujące. Należy zwrócić uwagę, żeby zostały przymocowane w odpowiedniej odległości. Przymocowanie zbyt blisko szyn spowoduje trudności zaczepiania firan do żabek.

W którym miejscu mocować szyny przy oknach?

Zawieszone firany muszą swobodnie opadać za parapet wewnętrzny. Pozwoli to kwiatom stać w oknach bez obawy uszkodzenia im gałązek, liści czy kwiatostanów.

Zabierając się zatem do montażu szyn, należy dobrze wymierzyć odległość od okna i zaznaczyć miejsca montażu ołówkiem. Dobrze jest posługiwać się przy tym poziomnicą laserową.

Szyny montowane na dużych powierzchniach należy połączyć. Służą do tego łączniki. Należy idealnie dopasować końcówki szyn łączących się ze sobą. Zapobiegnie to zacinaniu się przesuwanych firan.