malzenska.pl

Blog poświęcony parentignowi, zdrowiu oraz domowi.

Jaką chustę wybrać
Lifestyle

Jaką chustę wybrać, aby bezpiecznie nosić w niej noworodka?

Jako rodzice, oprócz opiekowania się dzieckiem, mamy też mnóstwo innych obowiązków. Pranie, sprzątanie czy przygotowywanie posiłków – to wszystko czynności, do których wykonania potrzebujemy swobodnych rąk. Przydatna wtedy staje się chusta do noszenia noworodka, dzięki której maluch może pozostać z nami w bliskim kontakcie, nie utrudniając codziennych czynności.

Chusta do noszenia niemowląt – kiedy jest przydatna?

Nosidełka chustowe są bardzo przydatne, kiedy nie chcemy tracić bliskiego kontaktu z dzieckiem, a zależy nam na swobodzie rąk. Dziecko pozostaje w bezpiecznej dla niego pozycji, z odpowiednio zaokrąglonymi pleckami oraz wspartą głową i szyją. Jednak, żeby chusty używać bezpiecznie, należy zwrócić uwagę na szereg elementów, aby dobrać nosidełko odpowiednio do naszych potrzeb.

Nosidełka – rodzaje

Ze względu na bogatą ofertę w sklepach, wyróżniamy kilka rodzajów nosidełek. Przed zakupem warto dowiedzieć się, jakiego rodzaju nosidło będzie dla nas odpowiednie, szczególnie jeśli chcemy go używać do noszenia noworodka.

  • Nosidło ergonomiczne – jest zrobione z grubszego materiału, posiada pas biodrowy i ramiona. Aby prawidłowo z niego korzystać, maluch powinien już samodzielnie siedzieć. W innym wypadku może nabawić się wad postawy.
  • Nosidełko turystyczne – jest większe od innych rodzajów i często wyposażone w takie elementy jak dodatkowe kieszonki czy daszek chroniący dziecko przed słońcem. Podobnie, jak w przypadku nosidełka ergonomicznego, aby z niego korzystać, dziecko powinno już umieć siedzieć.
  • Chusta – to rodzaj nosidełka, który jest odpowiedni także dla noworodków. Podczas przebywania w nim, maluch przyjmuje pozycję embrionalną, co zapewnia zabezpieczanie dla jego pleców, szyi i główki. W takiej chuście dziecko można karmić, nie obawiając się o spojrzenia osób postronnych. W chuście można nosić też większe dzieci, jednak należy upewnić się, że mieszczą się one w zakresie wag wyznaczonym przez producenta.

Nosidełko chustowe – które wybrać?

Wybierając nosidełko, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Wśród nich możemy wymienić:

  • Podparcie główki i szyi dziecka – jest bardzo ważne, aby maluch nie nabawił się wad postawy.
  • Fizjologiczna pozycja pleców – podczas noszenia w chuście, plecy dziecka powinny być zaokrąglone w kształt literki „c”.
  • Szerokie ramiączka – zapewniają rozłożenie ciężaru dziecka na plecach, przez co są wygodniejsze dla rodzica.
  • Waga dziecka – przy zakupie nosidełek powinniśmy sprawdzić, w jakim zakresie wag chusta powinna być używana. Ważna jest tak samo waga maksymalna, jak i minimalna.

Przy zakupie należy zwrócić także uwagę, czy wybrane przez nas nosidełko spełnia Europejskie Standardy Bezpieczeństwa.