malzenska.pl

Blog poświęcony parentignowi, zdrowiu oraz domowi.

aspirator elektryczny u dziecka
Dziecko

Kiedy można zacząć stosować aspirator elektryczny u dziecka?

Katar, szczególnie w przypadku najmłodszych, potrafi być niezwykle uciążliwy. Dziecko zazwyczaj nie potrafi samodzielnie wyczyścić nosa, czego konsekwencją jest nagromadzenie dużej ilości wydzieliny, która skutecznie uniemożliwia swobodne oddychanie. Niestety, noworodki nie mają wyuczonego odruchu wydmuchiwania, dlatego oczyszczanie nosa może być utrudnione. Z pomocą przychodzą jednak aspiratory elektryczne, które stały się podstawowym elementem wyposażenia apteczki w domu każdej mamy. Czyszczenie nosa u niemowlaka jest obowiązkową czynnością, która zapobiega dalszym infekcjom i chorobom. Niedrożny nos może utrudniać wentylację zatok, dlatego nawet zwykły katar może spowodować ich ostre zapalenie.

Czym są aspiratory elektryczne?

Aspiratory elektryczne to nic innego, jak niewielkie urządzenia służące do oczyszczania nosa z nieprzyjemnej wydzieliny, która występuje wraz z alergią, katarem czy nawet zapaleniem zatok. Aspirator niezwykle skutecznie wysysa wydzielinę i opróżnia jamę nosową.

Systematyczne oczyszczanie nosa jest bowiem niezwykle istotne, gdyż chroni dziecko przed rozwojem dalszych infekcji. Aspiratory elektryczne są najczęściej wybierane przez rodziców małych dzieci. Charakteryzują się wielką skutecznością, a także wygodą użytkowania. Aspiratory działają na baterie. Posiadają zbiorniczek na wydzieliny oraz różne końcówki, które przykłada się do dziurki nosa. Odsysanie jest zupełnie bezbolesne i nie sprawia dziecku dyskomfortu. Aspiratory elektryczne cechują się także higienicznością. Nie wymagają bowiem wdechu dziecka, aby pobudzić ssanie. Końcówki aspiratorów można w łatwy sposób zdemontować i myć pod wodą, bądź wyparzyć wrzątkiem. Aspiratory elektryczne często posiadają różne udogodnienia, które przyciągają uwagę dziecka, pozwalając tym samym na swobodne udrożnienie jego noska. Takie produkty są niezwykle poręczne i nie powodują najmniejszych obrażeń nosa. Używanie aspiratorów elektrycznych może w znacznym stopniu:

  • poprawić jakość snu
  • poprawić jakość karmienia,
  • wykluczyć konieczność zażywania leków,
  • poprawić samopoczucie,
  • zmniejszyć częstotliwość mokrego kaszlu.

Z pewnością warto mieć na uwadze, iż w przypadku gęstej, długo zalegającej wydzieliny aspirator elektryczny może dysponować niewystarczającą mocą.

Kiedy można zacząć stosować aspirator elektryczny dla dziecka?

Na rynku istnieje wiele rodzajów aspiratorów, które powinno dobierać się wedle wieku dziecka. Aspiratory elektryczne są nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim bezpieczne dla maluszka. Nie wywołują żadnych podrażnień jamy nosowej i tym samym mogą być stosowane już od drugiego roku życia dziecka.

W przypadku zauważenia u malucha niedrożności przegród nosowych należy w pierwszej kolejności sięgnąć nie po aspirator, lecz po izotoniczny roztwór wody morskiej, bądź wodę morską hipertoniczną. Roztwór powinno się aplikować do każdej z dziurek nosa. Ta metoda jest jak najbardziej zgodna z właściwym kierunkiem oczyszczania nosa. Gdy powyższa metoda nie okaże się skuteczna, wówczas można skorzystać z pomocy aspiratora elektrycznego, który skutecznie pomoże udrożnić nos z nieprzyjemnej wydzieliny. Zachowując odpowiednią kolejność działań oraz należytą częstotliwość, możemy mieć pewność, iż dziecko w bezpieczny sposób pozbędzie się dokuczliwej wydzieliny utrudniającej oddychanie czy jedzenie. Aspirator elektryczny powinien być stosowany tak często, ja wymaga tego sytuacja. Z pewnością nie każdy katar wymaga użycia takiego sprzętu. Dopiero w przypadku gęstej wydzieliny, która nie ustępuje nawet po zastosowaniu roztworu wody morskiej, możemy posłużyć się aspiratorem.

Czy stosowanie aspiratorów elektrycznych jest bezpieczne?

Aspiratory elektryczne nie powodują żadnych uszkodzeń ani podrażnień w przegrodach nosowych, dzięki czemu są w pełni bezpieczne i mogą być stosowane przez najmłodszych.

Używając aspiratorów elektrycznych, warto jednak mieć na uwadze, iż nie należy przesadzać z częstotliwością aspiracji. Aspiracja wydzieliny jest bowiem sprzeczna z fizjologicznym oczyszczaniem nosa. Bez względu na to, jaką metodę wybierzemy do oczyszczania nosa (chusteczka, aspirator), to oczyszczanie odbywa się w kierunku odwrotnym do tego, do którego zaadaptowany jest nasz organizm. Wszelka wydzielina oraz śluz z zanieczyszczeniami jest naturalnie przesuwany od nosa do gardła, skąd ląduje w żołądku. To jest właśnie naturalny proces oczyszczania nosa.

Zbyt częste odciąganie wydzieliny aspiratorów może prowadzić do:

  • wysuszenia błony śluzowej nosa,
  • okresowych problemów ze słuchem,
  • zakłócenia fizjologicznego transportu śluzowo-rzęskowego.

Jak w bezpieczny sposób używać aspiratorów elektrycznych?

Przede wszystkim aspirator powinien być brany pod uwagę dopiero wówczas, gdy inne metody walki z katarem zawiodły. W przypadku aspiratora elektrycznego zawsze powinno się zaczynać aspirację od najmniejszej siły ssania. Każda dziurka nosa powinna być wysysana nie dłużej niż 10-12 sekund. Chwilę przed aspiracją warto także stosować wodę morską w celu przepłukania jam nosa. Następnie należy odczekać chwilę (około 3 minut) i dopiero wtedy użyć aspiratora.

Podsumowując, aspirator dla dzieci to z pewnością niezwykle przydatne urządzenie, które w skuteczny sposób pomaga w walce z katarem czy innymi infekcjami jamy nosowej. Powinien być używany w odpowiedniej częstotliwości. Aspirator elektryczny może być stosowany już po pierwszym roku życia dziecka. Jest to w pełni bezpieczne urządzenie, jednak w pierwszej kolejności działań podczas walki z katarem powinno być zastosowanie roztworu wody morskiej.

Artykuł przygotowany w ramach współpracy z helpmedi.com.pl