malzenska.pl

Blog poświęcony parentignowi, zdrowiu oraz domowi.

pralnia pod schodami
Lifestyle

Pralnia pod schodami – jak najlepiej zaaranżować daną przestrzeń?

Możliwości zaaranżowania przestrzeni pod schodami jest zawsze wiele. W tamtym miejscu może być schowek, garderoba lub pralnia. Ważne jest by tę przestrzeń wykorzystać jak najbardziej efektywnie. Wiedzieć jednak trzeba, że nie wszystkie schody dają takie same możliwości aranżacyjne. Niestety,
nie zawsze są to też zbyt wielkie przestrzenie.

Pralnia pod schodami

Pod schodami może być pralnia. Jednak pomysł ten najlepiej powinien być zrealizowany wtedy, gdy pojawi się jeszcze przed rozpoczęciem danego etapu budowy. Pralnia wymaga wykonania odpowiednich przyłączy, odprowadzenia wody i z tego też powodu nie może powstać nagle. Ponadto w pomieszczeniu gdzie będzie wilgoć trzeba zrobić odpowiednie jej odprowadzenie. Ważna więc będzie wtedy także dobra wentylacja pomieszczenia pod schodami. Dodać też trzeba, że nie powinna być to zbyt mała przestrzeń.
W przypadku gdy chcemy by pralnia była pod schodami w domu, który już jest zbudowany musimy przeprowadzić cały szereg prac, które do prostych nie należą. Trzeba skuć posadzkę, aby poprowadzić odpowiednie rury i zrobić wspomnianą już wentylację. Gdy trudno będzie o nią mogą się sprawdzić ażurowe drzwiczki, które będą równocześnie wejściem do pralni.

Inne sposoby zagospodarowania przestrzeni pod schodami

Pod schodami może być garderoba lub schowek na szczotki, mop i odkurzacz. Można tam stworzyć kwiatowy kącik. Okazać się bowiem może, że w takim miejscu bardzo dobrze będą rosły różnego rodzaju rośliny. Czasami miejsce pod schodami bywa zagospodarowane jako miejsce dla psa, który mieszka w danym domu. Ma tam on wtedy swoje posłanie, miski i w niektórych przypadkach właściciele montują nawet bramki, by pies w każdej chwili mógł być zamknięty w takiej przestrzeni.
Czasami pod schodami znajdują się półki na książki, a czasami jest to miejsce pełne pamiątek przywiezionych z zagranicznych wojaży.
Zawsze wszystko zależne jest od danej przestrzeni, jej możliwości i kreatywności gospodarzy.

Przestrzeń pod schodami ażurowymi

W niektórych przypadkach schody są ażurowe. Wtedy i przestrzeń pod schodami nie jest specjalnie zabudowana. Tego typu konstrukcja ma wyglądać lekko i dlatego też to co ma znaleźć się pod takimi schodami nie powinno zbytnio jej obciążać.
Jest bardzo wiele sposobów na aranżację takiego miejsca, ale zawsze przestrzeń taka powinna dodatkowo jeszcze podkreślać bieg danych schodów. Można więc w tamtym miejscu zrobić galerię ścienną lub po prostu postawić fotel, lampę i zrobić kącik czytelniczy.