malzenska.pl

Blog poświęcony parentignowi, zdrowiu oraz domowi.

Style: boho
Lifestyle

Style: boho, rustykalny i shabby chic w aranżacji wnętrz. Często nam się mylą. Jak je rozróżnić?

Aranżacje w stylu shabby chic, rustykalnym i boho mają wiele cech wspólnych, przez które mogą nam się wydawać bardzo podobne. Wszystkie wnętrza w tych stylach są naturalne, nie do końca idealne i dopracowane (lub przynajmniej nie sprawiają takiego wrażenia). Pełno w nich romantycznych dodatków, przytulnego ciepła wiejskiej chaty i niewymuszoności. 

Styl shabby chic 

Najtrudniejszy do odróżnienia jest w tym zestawieniu shabby chic. Charakteryzuje się on połączeniem rustykalnego charakteru z romantycznymi i vintage elementami. Tym, co jednak odróżnia ten styl od innych, jest zastosowanie starych mebli. Czasami celowo postarzanych, czasami wręcz wydających się być zdezelowanymi. Charakteryzują się lekką chropowatą powierzchnią i wyglądają na używane, ale stylowe. Często są to staroświeckie lub odnowione meble z elementami dekoracyjnymi, takie jak rzeźbienia czy zdobienia. Ważne są też tkaniny: często są to delikatne i eteryczne materiały, takie jak koronki, hafty, tiule, kwieciste wzory czy delikatnie poszarpane tkaniny. Styl shabby chic uwielbia też duże ilości dekoracji. Na przykład, pojedyncze kwiaty w wazonach, starannie ułożone ramki ze zdjęciami, lustra w rustykalnych ramach, a także filiżanki i kubki ozdobione romantycznymi wzorami. 

Styl boho i styl rustykalny – czym się od siebie różnią?

Styl boho i styl rustykalny są natomiast luźne, nieformalne i nawiązują do natury. Co je jednak od siebie odróżnia? Styl boho (skrót od „bohemian”) ma swoje korzenie w kulturze hipisowskiej i artystycznej, a także w etnicznych i egzotycznych wpływach. Styl rustykalny natomiast wiąże się z wiejskim i wiejskim charakterem, opartym na tradycji i prostocie. Boho wykorzystuje różne tekstury i wzory, takie jak hafty, koronki, makramy, tkaniny etniczne, frędzle i kwiatowe motywy. Rustykalne wnętrza mają raczej naturalne tekstury, takie jak surowe drewno, kamień, rattan, gips i ceramika. Boho często łączy wiele stylów, meble i dekoracje mogą być egzotyczne, retro, vintage, eklektyczne. Styl rustykalny ma bardziej jednolite meble, takie jak proste drewniane stoły i krzesła, rustykalne komody, wiklinowe fotele itp. 

W jakim celu powinniśmy nauczyć się odróżniać te style od siebie? 

Przede wszystkim po to, abyśmy mogli określić nasze oczekiwania, gdy chcemy nawiązać współpracę z projektantem, który ma zrobić dla nas projekt urządzenia wnętrza mieszkania od zera Warszawa. Czasami zdarza się, że widząc fotografię aranżacji wnętrza, identyfikujemy to co się na niej dzieje w sposób błędny, przedstawiając dalej fachowcowi błędne wytyczne. Bardzo łatwo wtedy o sytuację, w której projektant umówiony z nami na realizację wnętrza w stylu boho (bo o to go poprosiliśmy), tworzy tak naprawdę coś, co w naszej ocenie zbyt mocno oddaliło się w stronę stylu rustykalnego. 

*interesuje Cię urządzanie zlecenie urządzenia wnętrza projektantowi? Sprawdź ofertę tego biura projektowego w Warszawie!

Materiał zewnętrzny