malzenska.pl

Blog poświęcony parentignowi, zdrowiu oraz domowi.

Zabawki sensoryczne
Dziecko

Zabawki sensoryczne do terapii mogą być w Twoim domu – sprawdź, jakie warto kupić!

Zastanawiasz się, jakie zabawki sensoryczne będą idealne dla Twojego dziecka? Tego typu produkty możesz kupić w popularnych sklepach dla dzieci – zarówno tych internetowych, jak i stacjonarnych. Jeśli masz możliwości oraz chęci, jak najbardziej możesz też samodzielnie stworzyć funkcjonalne zabawki sensoryczne dla swojego dziecka. Dowiedz się, jakie typy zabawek sprawdzają się najlepiej do terapii integracji sensorycznej w domu oraz czym tak właściwie jest taka terapia rozwojowa dla dzieci.

Terapia integracji sensorycznej – co to takiego?

Terapia integracji sensorycznej dotyczy przede wszystkim podstawowych zmysłów każdego człowieka. Według założeń taka terapia ma na celu oddziaływanie na niemalże wszystkie zmysły człowieka – już od najmłodszych lat jego życia. Zabawki sensoryczne wspomagają stosowanie terapii rozwojowej dzieci, która pozwala na prawidłowe interpretowanie rzeczywistości i reagowanie na określone interakcje ze światem. Terapia integracji sensorycznej dotyczy głównie takich zmysłów, jak:

 • dotyk,
 • wzrok,
 • słuch,
 • smak,
 • ruch.

Odpowiednia praca wszystkich zmysłów u dziecka pozwala mu na prawidłowy rozwój oraz poznawanie świata. Jako rodzic nigdy nie możesz ignorować pierwszych oznak tego, że Twoje dziecko ma problemy z integracją lub jest nadwrażliwe na niektóre dźwięki i dotyk. W takich sytuacjach warto postawić na terapię integracji sensorycznej, co pozwoli na ustabilizowanie malucha i zażegnanie pierwszych problemów rozwojowych.

Zabawki sensoryczne – jakie warto wybrać?

Dobór odpowiednich zabawek sensorycznych może okazać się kluczowy dla malucha. Najlepiej stawiaj na takie, które wzbudzają ciekawość malucha, zachęcają go do interakcji oraz bliższego poznania. Najciekawsze zabawki, dzięki którym terapia integracji sensorycznej w domu i z udziałem specjalistów jest wysoce efektywna, to:

 • plastikowe gryzaki,
 • masy plastyczne np. ciastolina,
 • bezpieczne lusterka,
 • grzechotki lub inne instrumenty muzyczne,
 • projektory świetlne,
 • maskotki pluszowe.

Warto mieć na uwadze fakt, że zabawki sensoryczne dzielą się ze względu na wiek dziecka oraz zmysł, na jaki mają oddziaływać. Do domu idealnie nadają się bezpieczne klocki do układania, instrumenty muzyczne oraz pluszowe maskotki z dźwiękami, które doskonale integrują dorastające dziecko ze światem zewnętrznym.

Zabawki sensoryczne a wiek dziecka – czy to ma znaczenie?

Terapia integracji sensorycznej przeznaczona jest zarówno dla najmłodszych dzieci do roku życia, jak i dla tych starszych nawet w wieku przedszkolnym. Podstawowe zabawki sensoryczne dla niemowlaków do maty edukacyjne i dotykowe, pluszowe sowy, lub inne maskotki przypominające prawdziwe zwierzęta. Dla nieco starszych dzieci polecane zabawki sensoryczne to takie, które można dopasowywać do siebie pod względem kształtów i rozmiarów.

Wraz z rosnącym wiekiem dziecka warto inwestować w inne sensoryczne zabawki np. puzzle sensoryczne, które wspomagają motorykę małą. Podsumowując – produkty wsparcia terapii integracji sensorycznej świetnie sprawdzają się w domowych warunkach i pozwalają na wyeliminowanie zaburzeń, które często nie mijają samoistnie wraz z wiekiem dziecka.