malzenska.pl

Blog poświęcony parentignowi, zdrowiu oraz domowi.

Dziecko

Zalety żeglowania od najmłodszych lat

Żeglarstwo to piękny i wymagający sport. Każda chwila spędzona na przygotowaniach jednostki do wyjścia na wodę oraz na samej żegludze, to niesamowite doświadczenie niezależnie od tego, w jakim wieku jesteśmy. Przyjmuje się, że dzieci z powodzeniem mogą rozpocząć aktywne żeglarstwo już od 6. roku życia. Zapoznanie dzieci z tym sportem może przynieść rodzicom i ich maluchom wiele korzyści. Jakie są podstawowe zalety żeglowania od najmłodszych lat?

Aktywność fizyczna

Oczywiście jedną z podstawowych zalet jest wprowadzenie do codziennego życia dziecka aktywności fizycznej. Żeglarstwo jest sportem, który aktywizuje praktycznie wszystkie mięśnie. Dotyczy to zarówno przygotowywania jednostki do żeglowania, jak i zajęć teoretycznych na lądzie. Po zejściu na wodę aktywność jeszcze wzrasta, a dzieci w każdej chwili muszą być przygotowane na zrobienie zwrotu, czy też obsługę żagla. Trudno nie docenić zalet uprawiania sportu przez dzieci, dzięki czemu są bardziej aktywne i lepiej zwrotne. Żeglarstwo korzystnie wpływa na koordynację ruchową dzieci i ich kondycję. 

Odpowiedzialność za siebie i innych

Żeglarstwo zalicza się do grona sportów, które uczą przede wszystkim odpowiedzialności za siebie i innych. Uprawianie go wymaga odpowiedniego przygotowania i koncentracji, a także świadomości. W trakcie przygotowań łodzi do wyjścia z mariny, jak i na wodzie, nie ma miejsca na brawurę lub nieodpowiedzialne zachowanie. Nawet najmniejsze jego oznaki mogą być przykre w skutkach i doprowadzić do wywrócenia się jednostki, a tego chcielibyśmy uniknąć. Dzieci na wodzie często tworzą zespoły, co uczy odpowiedzialności za siebie, a także inne osoby na wodzie. 

Dyscyplina i dbanie o sprzęt

Kluczem do sprawnej i bezpiecznej żeglugi jest staranne przygotowanie sprzętu. Dzieci uczą się klarowania jachtu, jego czyszczenia i sprzątania. Tylko w ten sposób można zwiększyć jego żywotność oraz zapewnić sobie bezpieczeństwo w trakcie treningów, czy też startów w dziecięcych regatach. Pod tym kątem uczęszczanie na zajęcia żeglarskie uczy dyscypliny i dbania o sprzęt, co przekłada się także na zachowanie dziecka w innych aspektach życia. Dyscyplina i dbałość o rzeczy materialne to ponadczasowe wartości. Okazją do ich nauki mogą być m.in. półkolonie żeglarskie. 

Nauka bezpiecznego zachowania nad wodą

Rodzice zwracają także uwagę na to, że żeglowanie od najmłodszych lat uczy bezpiecznego zachowania nad wodą oraz na wodzie. W połączeniu z odpowiedzialną i przepisową żeglugą pozwala to na zminimalizowanie ryzyka wypadków na wodzie. To nauka, która zostanie z dziećmi na stałe i nawet jak z czasem odejdą od żeglarstwa, to będą wiedziały jak zachowywać się w kontakcie z wodą. Wartości zdobyte w ten sposób przydadzą się na basenie, czy też podczas wypadu nad jezioro. Dzieci uczą się w ten sposób także reagowania w kryzysowych sytuacjach. Duży nacisk na ten aspekt kładziony jest w trakcie takich zajęć jak półkolonie żeglarskie. Wrocław ma ciekawą ofertę zajęć na Odrze, dzięki czemu zorganizowanie zajęć żeglarskich możliwe jest także w tym mieście. 

Kontakt z naturą i poznawanie przyjaciół 

Podczas żeglowania od najmłodszych lat, dzieci mają okazję to częstego kontaktu z naturą oraz odkrywania nowych miejsc. Może to pobudzić ich ciekawość świata, a także podnieść ich wrażliwość na piękno przyrody. Kolejnym nie do przeceniania aspektem jest to, że rośnie świadomość maluchów w zakresie dbania o środowisko. Żeglowanie to również świetna okazja do poznawania nowych osób i zawierania przyjaźni, które często z wieku dziecięcego przenoszą się także do dorosłości. 

Zdrowa rywalizacja

Żeglarstwo to sport, dlatego w jego ramach dzieci rywalizują między sobą. Zdrowa rywalizacja w zasadzie fair play zawsze jest w cenie. Dzięki temu dzieci uczą się walki, a także szacunku dla swoich przeciwników na wodzie. Aspekt ten przenosi się także na ląd i do życia codziennego dzieci. Dążenie do celu i ciężka praca to kolejne wartości, które żeglarstwo zaszczepi dzieciom już od najmłodszych lat. 

Dobrym wyborem do tego, aby dzieci rozpoczęły swoją przygodę z żeglarstwem, są półkolonie letnie. Półkolonie tego typu organizowane są przy sprzyjających warunkach pogodowych, a dzieci łączą na nich odpoczynek, zabawę oraz ciężką pracę. Atrakcyjną ofertę tego typu zajęć znajdziecie w naszej ofercie Yacht Club Bergline. Zapraszamy do kontaktu.