malzenska.pl

Blog poświęcony parentignowi, zdrowiu oraz domowi.

Pęknięcie krocza podczas porodu
Lifestyle

Pęknięcie krocza podczas porodu

Poród to bez wątpienia bardzo ciężki czas dla kobiety. Łatwo wówczas o różnego rodzaju infekcje oraz schodzenia – zarówno w odniesieniu do matki, jak i dziecka. Oprócz tego należy również liczyć się z groźnymi dla zdrowia matki urazami – jednym z nich jest pęknięcie krocza podczas porodu.

Pęknięcie krocza podczas porodu

Pęknięcie krocza podczas porodu to określenie, które brzmi drastycznie. W rzeczywistości jest to jeden z dość częstych problemów, z jakimi borykają się kobiety w ciąży.

Przez pęknięcie krocza rozumie się uszkodzenie tkanek miękkich. Dochodzi do tego w trakcie porodu, kiedy to okolice intymne są wyjątkowo narażone na rozciąganie oraz ucisk. To właśnie w tych trudnych momentach istnieje podwyższone ryzyko powstania pęknięć w okolicy krocza oraz mięśni. Może towarzyszyć temu nadwyrężenie ścian pochwy, określane także jako pęknięcie lub rozdarcie.

Do czego może doprowadzić pęknięcie krocza podczas porodu?

Pęknięte krocze podczas porodu może doprowadzić do szeregu komplikacji zdrowotnych – zalicza się do nich na przykład:

  • nadwyrężenie mięśni w okolicy odbytu (zwieracza),
  • infekcje i zakażenia rany krocza.

Pęknięcie krocza w trakcie porodu – kiedy trzeba się tego obawiać? Czynniki podwyższonego ryzyka

Jeśli chodzi o pęknięcie kroczaw trakcie porodu, to można wyróżnić szereg czynników, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia tego problemu. Poniżej można znaleźć niektóre z nich:

poród w późnym wieku, tzn. około czterdziestego roku życia,

  • przedłużony czas porodu,
  • duża masa nowo narodzonego dziecka,
  • niewłaściwe ułożenie główki dziecka w momencie porodu.

Czasem podobny problem powstaje w sytuacji, gdy lekarz odbierający dziecka zdecyduje się na nacięcie krocza. Może do tego dojść w sytuacji, gdy poród przebiega z problemami i istnieje zagrożenia dla zdrowia lub życia matki/dziecka.

Pęknięcie krocza – czy można temu zapobiec?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ skuteczność poszczególnych metod zależy także od indywidualnych warunków, tzn. stanu zdrowia matki, jej wieku itp.

Generalnie, zaleca się takie sposoby przeciwdziałania temu problemowi, jak np. ćwiczenie mięśni w czasie ciąży czy stosowanie preparatów (zazwyczaj są one dostępne w formie żelów), które pozwalają zmniejszyć tarcie w okolicach stref intymnych. Oprócz tego zaleca się czasem także poród w wodzie.

Mimo tego trzeba pamiętać, że wyżej wymienione sposoby działania nie mają stuprocentowej skuteczności i zawsze podczas porodu trzeba liczyć się z takimi problemami, jak pęknięte krocze podczas porodu.

Materiał zewnętrzny