malzenska.pl

Blog poświęcony parentignowi, zdrowiu oraz domowi.

męskie marynarki
Lifestyle

Jak dbać o męskie marynarki?

Odpowiednio skrojona marynarka, wykonana z dobrych jakościowo materiałów może posłużyć nam wiele sezonów pod warunkiem, że będziemy ją dobrze pielęgnować. Sposób przechowywania, prania czy suszenia, to czynności kluczowe w tej kwestii. Co zrobić, aby marynarki wyglądały długo na zadbane i eleganckie?

Z jakich materiałów najlepsze marynarki i spodnie?

Materiał, z którego wykonywane są elementy oficjalnej garderoby, będzie kluczowy w kwestii pielęgnacji ubioru. Decyduje on w końcu o właściwościach ubrań podczas ich noszenia oraz pielęgnowania. Najlepszej jakości marynarki i spodnie, to te wykonane z naturalnych tkanin, a więc wełny, bawełny oraz lnu. Mają one najlepsze właściwości termoregulacyjne, dobrze pochłaniają wilgoć i przepuszczają powietrze. 

Czy można prać marynarki w warunkach domowych?

Częste korzystanie z usług pralni staje się nieopłacalne, dlatego pojawia się pytanie, czy i jak prać marynarki w domu? Samodzielne pranie formalnych strojów jest możliwe, pod warunkiem, że jest to jedynie sposób na odświeżenie stroju. Konieczne jest tutaj zapoznanie się z wszywką pielęgnacyjną. Dzięki niej dowiemy się, czy dozwolone jest pranie ręczne, w pralce czy chemiczne. Z mocnymi zabrudzeniami lepiej nie eksperymentować w zaciszu domowym. 

Jak prać wełniane ubrania?

Wełna to naturalny materiał, który zagwarantuje nam komfortowe noszenie ubrań z niej wykonanych, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Niezależnie od tego, czy będą to spodnie, sweter czy marynarki, należy stosować się do żelaznych zasad pielęgnacji wełny. Najważniejszą zasadą jest zapoznanie z metką od producenta. Stosując się do jej wytycznych mamy pewność, że nie zaszkodzimy tkaninie. 

Bardzo ważną kwestią są także detergenty. Nie wykorzystujmy mocnych i sypkich specyfików, mogą one zniszczyć materiał lub pozostać w jego strukturze. Najlepiej wybierać płyny dedykowane do pielęgnacji wełny, nie używajmy już wówczas detergentów zmiękczających. W przypadku wełny najlepszym rozwiązaniem jest pranie ręczne w chłodnej wodzie. Należy wystrzegać się wykręcania ubrań, nadmiaru wody możemy się pozbyć delikatnie wyciskając odzież.

Jak odświeżyć odzież formalną bez zamaczania?

Jeśli chcemy uniknąć częstego prania odzieży formalnej, warto pamiętać o sposobach na zapewnienie im świeżości. Dobrym pomysłem będzie jej wietrzenie lub zafundowanie kąpieli parowej. Taka kąpiel polega na umieszczeniu ubrań w bardzo zaparowanym pomieszczeniu na kilkanaście minut. Taki zabieg pozwoli na pozbycie się niechcianych zagnieceń i nieprzyjemnych zapachów. Ten sposób odświeżania nie jest zalecany do odzieży wykonanej z wełny.

Jak przechowywać marynarki?

Suszenie i przechowywanie formalnych części garderoby to kolejne etapy do przedłużenia ich życia. Pamiętajmy więc, aby nigdy nie suszyć marynarek, kamizelek czy spodni w pełnym słońcu, w suszarce czy na kaloryferze. W przypadku ubrań wełnianych nie wolno suszyć ich także na wieszakach. 

Po wysuszeniu marynarki wieszamy na szerokich wieszakach, które nie zdeformują materiału w okolicy ramion. Zalecane są tutaj pokrowce, które uchronią ubranie przed zakurzeniem oraz kontaktem z różnymi zapachami.