malzenska.pl

Blog poświęcony parentignowi, zdrowiu oraz domowi.

gorączka przy ząbkowaniu
Dziecko

Gorączka przy ząbkowaniu – czy może się pojawić?

Jeden z trudniejszych momentów w życiu rodziny, w której pojawiło się małe dziecko, to etap ząbkowania. Zwykle rozpoczyna się ono około 6. miesiąca życia, ale niektóre maluszki ząbkują wcześniej, a niektóre troszkę później. Do pierwszego roku życia większość dzieci ma już kilka ząbków.

Ząbkowanie

Ząbkowanie jest bardzo trudne nie tylko dla rodziców, ale głównie dla dziecka. Nieustannie, przez kilka dni, a czasami nawet tygodni, odczuwa ono bowiem nowe bodźce, które są dla niego niemiłe. To podrażnione dziąsła, które swędzą, pieką, a często też bolą. Dlatego też maluch bywa marudny, szuka ukojenia chcąc być cały czas blisko piersi mamy. Poza tym wkłada wszystko do buzi. To często jeden z pierwszych sygnałów świadczących o tym, że zaczyna się ząbkowanie. Ogromny ślinotok, który obserwujemy w przypadku dzieci ząbkujących, to kolejny symptom świadczący o tym, że ząbki zaczynają się wyrzynać.

Gorączka przy ząbkowaniu

Przy ząbkowaniu zwykle pojawia się również gorączka. To nie musi być reguła, jednak najczęściej maluszki mają podwyższoną temperaturę. To może być tak zwany stan podgorączkowy albo temperatura sięgająca nawet 38 stopni. Najczęściej nie jest wyższa, a gdy taka się pojawia, to poza ząbkowaniem najprawdopodobniej maluch przechodzi jakąś infekcję. Pediatrzy często wskazują na to, że bardzo wysoka temperatura przy ząbkowaniu to objaw jeszcze jakichś innych problemów zdrowotnych. Czy warto podawać wtedy dziecku leki na obniżenie gorączki? Oczywiście, że tak. Rodzic będzie spokojniejszy, a maluch zwyczajnie poczuje się lepiej. Leki przeciwgorączkowe najczęściej mają również działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, dlatego też na kilka godzin maluch poczuje się lepiej.

Jak wspierać malucha w czasie ząbkowania?

Jak pomóc swojemu dziecku, aby ząbkowanie przebiegło lżej? Po pierwsze trzeba być bardzo sympatycznym i zrozumiałym dla swojego maluszka. W tych dniach dziecko potrzebuje dużo przytulania, noszenia, praktycznie cały czas chce być na rękach. Dobrze wcześniej kupić odpowiedni gryzak. Świetnie sprawdzają się na przykład te, które można schłodzić w lodówce. Ból pomoże uśmierzyć również lek z apteki, na przykład odpowiedni żel, który nakłada się na dziąsła. Tak jak wspominano już wcześniej, gdy pojawia się gorączka, warto podać lek przeciwgorączkowy. Ma on również działanie przeciwbólowe. Bliskość, tulenie, pozwolenie dziecku na to, aby spędzało z rodzicem jak najwięcej czasu, zwykle przynoszą najwięcej ukojenia. Ząbkowanie to wymagający czas dla całej rodziny, jednak warto pamiętać o tym, że najbardziej męczące jest dla maluszka.