malzenska.pl

Blog poświęcony parentignowi, zdrowiu oraz domowi.

zdolność kredytowa działalność gospodarcza
Lifestyle

Zdolność kredytowa a działalność gospodarcza

Zdolność kredytowa zależy od wielu czynników. Na pewno bardzo ważna jest forma zatrudnienia. Osoby pracujące od wielu lat w tej samej firmie, na pełen etat, otrzymujące wynagrodzenie w stałej wysokości co miesiąc, są na uprzywilejowanej pozycji. Nie wolno jednak dyskryminować osób prowadzących własną firmę.

Jak bank podchodzi do osób prowadzących firmę?

Zdolność kredytowa działalność gospodarcza to interesujące zagadnienie. Banki podchodzą do tego w różny sposób. Często trzeba prowadzić działalność minimum przez jeden rok, aby w ogóle rozpocząć starania o kredyt hipoteczny. Inaczej taki klient jest dla banku niewiarygodny. Trzeba pamiętać, że prowadzenie własnej działalności gospodarczej bardzo różni się od pracy na etacie. Trzeba przecież samodzielnie zadbać o poszukiwanie klientów na swoje towary albo usługi. Nawet jeśli ktoś doskonale radzi sobie w pracy etatowej, niekoniecznie poradzi sobie z prowadzeniem własnej firmy. Dlatego banki zachowują dużą ostrożność udzielając kredytów osobom z własną działalnością gospodarczą. Można jednak stwierdzić, że osoby prowadzące firmę są bardzo przedsiębiorcze i poradzą sobie w każdej sytuacji. Czasami zdarza się tak, że ktoś pracował przez wiele lat u jednego pracodawcy na umowę o pracę, a później pracuje dla tej samej osoby, ale na własnej działalności. Banki różnie podchodzą do takich sytuacji, trzeba indywidualnie o to zapytać. Czasami nie będzie trzeba czekać roku lub dwóch, aby uzyskać zdolność, ale czasem bank pozostaje bezlitosny i trzeba spełnić wszystkie kryteria.

Wysokość kredytu

Wzięcie kredytu w maksymalnej wysokości swojej zdolności bywa uznawane za dość nieodpowiedzialne zachowanie. Trzeba przecież wziąć pod uwagę, że życie może różnie się potoczyć. Nawet jeżeli dzisiaj zarabiają dwie osoby w związku, to przecież zawsze może zdarzyć się, że jedna osoba chwilowo straci pracę, a wysokość rat pozostanie niezmienna. Wielu osobom brakuje takiego spojrzenia w przyszłość. Dzisiaj banki, oceniając zdolność kredyt, biorą także pod uwagę branżę, w jakiej klient pracuje albo prowadzi działalność. Niektóre branże, w związku z panującą epidemią, są uznawane za dość kłopotliwe. Mowa tutaj oczywiście o gastronomii albo hotelarstwie lub szeroko pojętej turystyce. Takie osoby z pewnością odnotowały spadek przychodów w ostatnim roku. Banki muszą dbać przede wszystkim ma swój interes, ponieważ nie są instytucją charytatywną, ale muszą zarobić. Dlatego też klient musi być wyrozumiały dla decyzji ekspertów, nawet jeżeli te decyzje niekoniecznie są dla niego korzystne.