malzenska.pl

Blog poświęcony parentignowi, zdrowiu oraz domowi.

Komora hiperbaryczna w Warszawie
Zdrowie

Komora hiperbaryczna pomocna w leczeniu wielu schorzeń

Czas pandemii wpłynął na to, że pochorobowe skutki koronawirusa znalazły niestety swój smutny rezultat w pogorszeniu stanu zdrowia chorych, obłożonych dodatkowo różnymi schorzeniami przewlekłymi. W ramach terapii warto zwrócić uwagę na metody, które na co dzień nie są może najbardziej popularne, ale ich profesjonalne użycie może wydajnie wpłynąć na poprawę stanu pacjenta i szybszy powrót do kondycji sprzed czasu zachorowania. Jedną z takich metod jest terapia hiperbaryczna.

Tlenoterapia hiperbaryczna – definicja, zalety i zastosowanie

Najogólniej ujmują terapia hiperbaryczna to nieinwazyjna metoda leczenia chorób i dolegliwości, polegająca na oddychaniu czystym tlenem podawanym pod zwiększonym ciśnieniem. Terapia odbywa się w specjalnym miejscu – komorze hiperbarycznej, a przebywanie w niej skutecznie nasyca tkanki tlenem, przenikając do czerwonych krwinek i zwiększając swoje stężenie również w osoczu, układzie limfatycznym i płynie mózgowo-rdzeniowym. Terapia ta stymuluje uśpione komórki i przywraca ich prawidłowe funkcjonowanie. Ponadto spowalnia procesy starzenia, łagodzi stany zapalne i skutecznie leczy infekcje bakteryjne.

Zabieg jest całkowicie bezbolesny, a komora hiperbaryczna jest zupełnie bezpieczna dla pacjenta. Nad przebiegiem procesu leczniczego każdorazowo czuwa wykwalifikowany personel medyczny. Przez cały czas na sali przebywa ratownik medyczny, który utrzymuje stały kontakt wzrokowy i dźwiękowy z chorym, obsługuje panel kontrolny znajdujący się na zewnątrz komory i komunikuje się w razie potrzeby z pacjentem przez interkom.

Wśród chorób, w których leczeniu z powodzeniem stosuje się komory hiperbaryczne są między innymi: autyzm, depresja, migrena, różne choroby skóry (oparzenia, trądzik, pokrzywka, rumienie), reumatyzm, a nawet powikłania po udarze mózgu. Ważną dla pań informacją będzie, że tlenoterapia wpływa pozytywnie na cerę i ogólną kondycję skóry.

Zabiegi tego rodzaju są coraz popularniejsze, a stosują je między innymi sportowcy, gdyż tlenoterapia gwarantuje szybszą regenerację po ciężkim, wysiłkowym treningu, redukuje deficyt tlenu oraz pozwala na szybszą odbudowę po ewentualnej kontuzji. Dzięki terapii w komorze zwiększa się ilość „paliwa mięśniowego” (cząsteczki ATP, czyli uniwersalny nośnik energii) oraz zanika efekt zakwaszenia mięśni. Ponadto poprawia się metabolizm i zmniejsza się poziom odwodnienia.

Komora hiperbaryczna w Warszawie

Jeżeli chodzi o punkty terapeutyczne w stolicy, wpisanie w wyszukiwarkę hasła „komora hiperbaryczna Warszawa„, daje co najmniej kilkanaście wyników, które warto uwzględnić przy wyborze odpowiedniej kliniki czy gabinetu wyspecjalizowanego w tlenoterapii. W każdym profesjonalnym miejscu można zapisać się na zabieg i zarezerwować przyszłe terminy, gdyż warto pamiętać, że zabiegi w komorze hiperbarycznej należy wykonywać przez pewien okres czasu i systematycznie, aby przyniosły oczekiwane rezultaty.

Jeżeli chodzi o wysokość zastosowanego ciśnienia powietrza, dokładny czas terapii oraz ilość zabiegów, w każdym z warszawskich ośrodków harmonogram opracowuje się indywidualnie, zależnie od bieżących potrzeb. Standardowy, pojedynczy zabieg trwa zazwyczaj od 45 do 90 minut i odbywa się raz dziennie, natomiast łączna liczba zabiegów dla poszczególnych pacjentów wynosi od 10 do 50 i zależy od zdiagnozowanej choroby oraz stopnia jej zaawansowania.

Należy zwrócić jeszcze uwagę na względy bezpieczeństwa i komfortu pacjenta podczas zabiegu. Przezroczystość obudowy takiej komory hiperbarycznej zmniejsza poczucie izolacji i nawet osoby cierpiące na klaustrofobię mogą czuć się pewnie. Dodatkowo podczas trwania terapii w komorze pacjent może swobodnie słuchać ulubionej muzyki lub oglądać filmy.