malzenska.pl

Blog poświęcony parentignowi, zdrowiu oraz domowi.

kaszel nocny u dziecka
Zdrowie

Kaszel nocny u dziecka – jakie są jego przyczyny?

Kaszel u dziecka jest objawem bardzo uciążliwym, zwłaszcza gdy występuje w nocy lub trwa przewlekle. W prawidłowej ocenie rodzaju kaszlu oraz jego przyczyn mogą być pomocne dodatkowe objawy, które towarzyszą wraz z kaszlem.

Przyczyny nocnego kaszlu u dzieci

Tak samo jak u dorosłych również i u dzieci dochodzi do nocnego kaszlu w przebiegu infekcji. Ten rodzaj kaszlu pomimo faktu, iż jest męczący nie stanowi żadnego zagrożenia zdrowia u naszej pociechy. Jeśli dziecko cierpi na kaszel suchy warto podać na wieczór syrop przeciwkaszlowi, który pomoże dziecku przespać całą noc.
Niestety kaszel jest także objawem wielu chorób, do których możemy zaliczyć:
– krztusiec – jest zakaźną chorobą, która powoduje napadowy kaszel nie tylko w dzień, ale także i w nocy
– niewydolność krążenia – powoduje suchy kaszel, gdy następują nieprawidłowości wynikające z zaburzeń lewej komory serca
– astma – odznacza się świszczącym suchym kaszlem, który doskwiera o każdej porze dnia i nocy
– refluks żołądkowo – przełykowy – pomimo iż jest on ściśle związany z cofaniem się pokarmu z żołądka również wywołuje nocny kaszel
– zapalenie krtani – najczęściej jest spotykane u dzieci do 3. roku życia na tle infekcji wirusowej
– zapalenie zatok – spływająca w nocy wydzielina prowadzi do odruchu kaszlu oraz odkrztuszania.

Objawy, które pomogą określić nam przyczynę kaszlu

Kaszel nocny u dziecka może przebiegać wraz z różnymi objawami, do których należy zaliczyć:
– duszność
– ucisk w klatce piersiowej
– gorączka
– katar
– świszczący oddech
– ulewania, zgagę, zaburzenia połykania
– zwiększona męczliwość
– utrata apetytu
– niepokój
– wymioty
Jeżeli zaobserwujemy, któreś z wymienionych objawów należy udać się z dzieckiem do pediatry w celu ustalenia przyczyny, która wywołuje kaszel.

Jakie badania może zlecić lekarz pediatra?

Na podstawie wywiadu oraz przebadania dziecka lekarz może wypisać skierowanie do poradni laryngologicznej, zlecić morfologię krwi oraz poprosić o oddanie moczu do analizy. Zapalenie zatok jest na miejscu rozpoznawane przez pediatrę i jeśli nie jest ono przewlekłe nie ma powodów, aby kierować dziecko do specjalisty. W przypadku jeśli lekarz podejrzewa refluks, koniecznie będzie wykonanie np. badania endoskopowego z biopsją.

Jakie leki zastosować na kaszel u dziecka

W przypadku, gdy objawy nie wskazują na nic poważnego można podać dziecku leki kupione bez recepty w aptece. W tym przypadku farmaceuta doradzi nam odpowiedni syrop lub w przypadku dzieci starszych tabletki na kaszel.

Pamiętajmy, że jeżeli kaszel nie przechodzi po kilku dniach należy niezwłocznie udać się z dzieckiem do lekarza pierwszego kontaktu w celu dostosowania właściwych leków.