malzenska.pl

Blog poświęcony parentignowi, zdrowiu oraz domowi.

Olej rzepakowy
Lifestyle

Olej rzepakowy Skarbem Europy

Olej to niezbędny produkt w każdym domu. Mając do wyboru oleje roślinne i zwierzęce warto sięgać po te pierwsze, gdyż są bardziej wartościowe. Dobrze wybrany olej sprawdzi się nie tylko w kuchni, ale pomoże w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia, a także będzie przydatny w pielęgnacji skóry i włosów. Szereg jego prozdrowotnych właściwości, czyni go niezwykle pożądanym, gdyż każdego roku w Polsce produkuje się ponad milion ton oleju rzepakowego. Jakie to właściwości i czy warto stosować olej rzepakowy? O tym kilka słów poniżej.

Właściwości oleju rzepakowego

Ten niedoceniany olej zawiera mnóstwo cennych dla organizmu składników. Bogaty jest w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-6 i omega-3 w stosunku 2:1, a także w kwas oleinowy. Codzienna dieta powinna być bogata właśnie w kwasy omega, które pozytywnie wpływają na pracę serca i układ krwionośny. Kwasy omega mają także korzystny wpływ na pracę mózgu i narząd wzroku, a dodatkowo pomagają w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. 

Ponadto oleje roślinne są źródłem witamin w diecie. Olej rzepakowy bogaty jest w witaminę K, E i A. Witamina K wpływa na prawidłowy proces krzepnięcia krwi oraz pomaga w utrzymaniu zdrowych kości. Witamina E wpływa na ochronę DNA, białek i lipidów przed uszkodzeniami w procesach oksydacyjnych. Jedna łyżka oleju rzepakowego potrafi pokryć 50% zapotrzebowania na witaminę E. 

Olej w kuchni

Olej rzepakowy jest odporny na zmiany termiczne zachodzące podczas smażenia. Może być używany do smażenia płytkiego (do ok. 30 minut) oraz do smażenia głębokiego ( do ok. 5 godzin). Warto pamiętać, że olej do smażenia powinien być stosowany jednorazowo. Dodatkową zaletą oleju rzepakowego rafinowanego jest fakt, że jest on bez smaku i bez zapachu, dzięki czemu nie zmienia smaku smażonych potraw. Olej rzepakowy znajdzie także zastosowanie podczas przygotowywania marynat do mięs, pieczenia ciast, przygotowywania sałatek i surówek. Jest również dobrym zamiennikiem masła i margaryny. Dzięki odporności termicznej nadaje się do potraw poddawanych innej obróbce termicznej, np. do dań pieczonych. 

Olej rzepakowy w trosce o urodę

Oleje są wysoko cenione w pielęgnacji skóry i włosów. Bogaty w substancje odżywcze olej rzepakowy można z powodzeniem zastosować do olejowania włosów. Posmarowane oleje włosy, zostawione na całą noc, a następnie umyte delikatnym szamponem staną się miękkie, pełne blasku i nawilżone. Można go wykorzystać także do nawilżenia suchej skóry twarzy. Wystarczy wmasować w skórę kilka łyżek ciepłego oleju, lub wymieszać go z miodem i sokiem z cytryny i nałożyć jako maseczkę. Olej rzepakowy pomoże w nawilżeniu kruchych i łamliwych paznokci. Należy zamoczyć paznokcie w miseczce z ciepłym olejem i trzymać przez około 15 minut, lub posmarować paznokcie olejkiem. Taki zabieg należy wykonywać regularnie aby uzyskać mocne, zdrowe i odżywione paznokcie.

Skarb Europy

Aby podnosić świadomość konsumentów i edukować ich w kwestii jak wartościowe są oleje rzepakowe, a także w celu zwiększenia spożycia olejów roślinnych powstał program edukacyjno-promocyjny „Olej rzepakowy Skarbem Europy”. Trzyletni projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską i dotyczy dwóch największych rynków rzepakowych w Europie – Francji oraz Polski. 

Wszystkie informacje zawarte są na stronie olejrzepakowy.com znajdują się wszystkie informacje dotyczące kampanii oraz samego oleju rzepakowego. Można znaleźć tam przepisy kulinarne, informacje o właściwościach oleju i jego wpływie na zdrowie, a także wypowiedzi ekspertów nt. oleju rzepakowego.