malzenska.pl

Blog poświęcony parentignowi, zdrowiu oraz domowi.

jak nie płacić zus
Lifestyle

Jak nie płacić ZUS?

Dla wielu przedsiębiorców obciążenia wynikające z konieczności płacenia ZUSu i podatków są bardzo dotkliwe, w związku z czym poszukują oni sposobów, aby legalnie z tych opłat zrezygnować. Czy w Polsce da się znaleźć sposób, jak nie płacić ZUS?

Prowadzenie firmy

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością comiesięcznego płacenia składek ZUS. Oczywiście są różne udogodnienia dla osób, które zakładają działalność po raz pierwszy. Istnieje tak zwany mały ZUS, czyli obniżone składki przez pierwsze 2 lata. Jeżeli ktoś równocześnie pracuje i osiąga określone przychody, to może płacić tylko składkę zdrowotną, dzięki czemu koszty prowadzenia działalności znacząco maleją. Od niedawna jest też możliwość prowadzenia tak zwanej działalności nierejestrowanej, a to oznacza, że w ogóle nie trzeba płacić ZUSu, tylko rozliczać podatki w rocznym PIT.

JDG czy spółka?

Jednoosobowa działalność gospodarcza nie jest jedyną formą prowadzenia działalności. Można także założyć spółkę. Jest wiele spółek, różnią się one od siebie tym, jakie obowiązki i prawa mają członkowie tych spółek. Jeśli chodzi o oszczędności związane z ZUS, najlepsza jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Właściciele, członkowie spółki, nie muszą opłacać co miesiąc opłat ZUS. Spółka z o.o. jest jednak dość problematyczna z innych względów. Między innymi trzeba wtedy prowadzić tak zwaną pełną księgowość, a to kosztuje więcej niż księgowość przy jednoosobowej działalności. Opłaty za prowadzenie księgowości potrafią wynieść nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie, więc trzeba dobrze przekalkulować, czy oszczędności na ZUS będą wystarczające, aby pokryć inne wydatki.

Emerytura i ubezpieczenie

Prowadzając firmę trzeba zastanowić się przede wszystkim nad dwoma aspektami. Bardzo ważne jest posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego, to znaczy możliwość skorzystania za darmo z usług zdrowotnych na NFZ. Wiele osób o tym zapomina, a kiedy zdarza im się wypadek, zaczyna się poważny problem z opłaceniem świadczeń szpitalnych. Druga kwestia to emerytura i jej wysokość. Opłacanie latami minimalnych składek skutkuje w przyszłości bardzo niską emeryturą. Warto zatem już teraz szukać możliwości, aby ta emerytura była większa, albo po prostu oszczędzać na późniejsze lata. Można zainwestować na przykład w zakup mieszkania na wynajem albo poszukać innego rodzaju inwestycji. Jak nie płacić ZUS? Założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, jednak nie zawsze to rozwiązanie będzie opłacalne.